Program Hakkında

 

 

   AUZEF’e bağlı olan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı, iki yıllık açık öğretim ön lisans programıdır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ön lisans Programı vereceği eğitimle alanında edindiği bilgilerle, bilimsel ve sosyal faaliyetleri yürütebilen, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapılabilecek Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik elemanlarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Sağlık hizmetlerinin multidisipliner yapısı içerisinde belge-bilgi hizmetlerinden sorumlu olarak önemli bir role sahip olan tıbbi sekreterlerin yetiştirildiği bu programın vizyonu, tıbbi dokümantasyon alanındaki her türlü yenilik ve gelişmeyi takip ederek öğrenci standartlarını ve eğitimin kalitesini yükseltmek, böylece mesleği en üst seviyeye çıkartmaktır.

 

DETAYLI BİLGİ

    Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programı'yla öğrencilere;
  • Alanıyla ilgili teknolojiyi ve teknolojik büro makinelerini kullanabilme,
  • Mesleki alanda tıbbi terminolojiye hakim olma,
  • Öncelikli hekim olmak üzere, hastalar, meslektaşları ve toplumun diğer kesimleriyle etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olma,
  • Mesleki sorumluluğu taşıyabilecek bilgi ve donanıma sahip olma becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.


  • Meslek liselerinin ilgili bölümlerden mezun olup, Mesleki Sınavsız Geçiş ile gelenler veya normal liselerden mezun olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)'nin ilgili türde belirlenen YGS Puanını alıp   ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler kabul  edilmektedir.
  • Herhangi bir ön lisans / lisans bölümünde okuyan öğrenciler ve ön lisans / lisans bölümü mezunları da ikinci üniversite kapsamında bölüme başvuru yapabilirler. 

 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programı; tıbbi dokümantasyon, biyoistatistik, halkla ilişkiler, davranış bilimleri, anatomi, halk sağlığı, iletişim, yönetim ve organizasyon gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

  Sınavlar, her bir ders için her yıl/yarıyılda en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yıl sonu bitirme ve telafi sınavı olmak üzere gözetimli olarak yüz yüze yapılır. Sınavlarda uygulanacak kurallar, Fakülte Yönetim Kurulu onayı ile belirlenir ve öğrencilere duyurulur.

Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Mezuniyet not ortalaması (AGNO)’nın en az 2.00 olması gerekmektedir. 

Programdan mezun olan öğrenciler, ön lisans diploması alarak “Sağlık Teknikeri (Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik) ön lisans mezunu” ünvanını kazanırlar.

 

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programı mezunları;

  • Bu programın mezunları kamuya ait veya özel sağlık kuruluşlarının çeşitli birimlerinde, özel tıp merkezleri, görüntüleme merkezleri, sağlık sigorta şirketleri, tıbbi malzeme ve ilaç firmaları vb. yerlerde çalışabilme imkanı bulabilmektedirler.

Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.